En پنج شنبه 11 خرداد 1402
پورتال شرکت نفت فلات قاره ایران

شرکت نفت فلات قاره ایران پیشرو در عمل به مسئولیت‌های اجتماعی

بیانیه مدیرعامل

ما در جایگاه یک مجموعه صنعتی پیشرو، همواره در توسعه کسب‌و‌کار به مسئولیت‌های اجتماعی‌مان توجه داشته‌ایم. ارتقای مقولات سلامت، ایمنی و محیط زیست (Health, Security, Environment) مورد تاکید همیشگی مدیران اجرایی ما بوده و در سراسر شرکت نفت فلات قاره و حوزه‌های فعالیت آن در مناطق عملیاتی در جنوب کشور اهمیت ویژه‌ای داشته است. این امر ریشه در اهمیت حفظ سلامت منابع انسانی به طور عام و حراست از منابع دخیل در شرکت نفت فلات قاره به طور ویژه و نیز اهمیت حفاظت از محیط زیست دارد.

شرکت نفت فلات قاره ایران با هدف ارتقاء عملکرد سازمانی خود در حوزه حفظ محیط زیست و دستیابی به استانداردهای موجود در این زمینه، اقدام به اخذ گواهینامه‌های زیست محیطی مختلف نموده است. تلاش‌های متعددی نیز در جهت افزایش راندمان محصولات تولیدی از طریق همکاری با دارندگان جدیدترین فناوری‌های مرتبط در سطح جهان و دستیابی به دانش روز انجام شده است. در سال‌های اخیر، حرکت به سوی تولید محصولات برای پاسخ به نیازهای متنوع مشتریان با بهره‌گیری از روش‌های پایدار و حافظ محیط زیست صورت پذیرفته است.

هرچند رضایت مشتریان می‌تواند در توسعه کسب‌و‌کار و رشد اقتصادی یک بنگاه، تاثیرات روشن و آشکاری داشته باشد اما افزایش رضایت عموم ذی‌نفعان و نه فقط بخشی از آنها، و ایفای مسئولیت‌های متنوع اجتماعی، رسالت و ماموریت اصلی ما در شرکت نفت فلات قاره است. ما در این شرکت همچون بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر به انجام مسئولیت‌های اجتماعی فردی و سازمانی خود در قبال رعایت قوانین و اصول متعارف اجتماعی متعهد هستیم. مروری بر چهار دهه فعالیت صنعتی شرکت نفت فلات قاره نیز مشخص می‌کند که این سازمان همواره احترام به ملاحظات مختلف قانونی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را مورد توجه قرار داده و کوشیده است ضمن گسترش دایره ذی‌نفعان خود، در مسیر تحقق درخواست‌های منطقی و متوازن عموم ذی‌نفعان و ساکنان همجوار در مناطق عملیاتی و مدیریت رضایت آنها حرکت کند.

مهم‌تر از همه این‌ها وجود پررنگ دیدگاهی میهنی در نظام، کارکنان و عملکرد شرکت نفت فلات قاره است که آبادانی این سرزمین را هدف خود قرار داده‌اند. شرکت نفت فلات قاره ایران در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و خدمت‌رسانی به ساکنان بومی و همجوار تاسیسات نفتی، در طی سال‌های گذشته اقدامات گسترده‌ای انجام داده که ساخت آب‌شیرین‌کن و تامین آب آشامیدنی مردم، ساخت مسجد، مدرسه، سالن‌های ورزشی و هنرستان، راه‌سازی، ارائه خدمات درمانی و اورژانسی، برق‌رسانی، ساخت اسکله ماهیگیری، تامین لوازم مورد نیاز مدارس از جمله نوشت‌افزار، رایانه و... از جمله این اقدامات بوده است. همچنین گازرسانی به نیروگاه کیش که اثرات اقتصادی و زیست‌محیطی چشمگیری برای کشور به همراه داشته است نیز در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی توسط شرکت نفت فلات قاره ایران ارزیابی می‌شود.

اینجانب به عنوان مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران اعتقاد راسخ دارم که صنعت نفت بدون توجه به ذی‌نفعان و ساکنان بومی همجوار با تاسیسات، با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد. بنابراین همواره در این شرکت سعی می‌شود در اجرای پروژه‌های جدید و حتی اقدامات معمول، این عزیزان به عنوان یک اصل مهم و جدایی‌ناپذیر قلمداد شوند. مساله نفت در کشور ما همواره مساله‌ای ملی بوده و بخشی از توسعه اقتصادی و فرهنگی مردمان سرزمین ما به آن بستگی داشته است. ما با آگاهی نسبت به همه این انتظارات و بار مسئولیتی که بر دوش گرفته‌ایم سعی داشتیم با روش‌های علمی و دقیق و با بینشی متعهد نسبت به مردمان این سرزمین عمل کنیم؛ چرا که به اهمیت این دقت و تعهد باور داشتیم.

بیانیه مدیرعامل
پایبندی شرکت نفت فلات قاره ایران به مسئولیت‌های اجتماعی
پایبندی شرکت نفت فلات قاره ایران به مسئولیت‌های اجتماعی

 شرکت نفت فلات قاره ایران در گستره جغرافیایی خود با توجه به تاکید مدیریت ارشد شرکت مبنی بر پایبندی به مسئولیت‌های اجتماعی، همواره خدمات‌رسانی به ساکنان بومی و نهادها و ارگان‌های همجوار را در اولویت‌های کاری خود قرار داده و تمام تلاش خود را در به سرانجام رساندن این مسئولیت خطیر به کار بسته است که در ادامه به مهمترین فعالیت‌های شرکت در سال گذشته اشاره می‌شود.

ساختار مسئولیت‌های اجتماعی شرکت نفت فلات قاره ایران

اعضای اصلی کمیته مسئولیت‌های اجتماعی شرکت نفت فلات قاره متشکل از واحد HSE، منابع انسانی، روابط عمومی، روابط کار و مددکاری اجتماعی، مشاور مدیرعامل در امور بانوان با ریاست مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره است.

با توجه به ابعاد فعالیت شرکت نفت فلات قاره در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت در نظر دارد اعضای اصلی کمیته را در آینده گسترش داده و علاوه بر اعضای اصلی، سایر واحدهای مرتبط با حوزه فعالیت را با توجه به فراخور نیاز این شرکت در قبال ارائه خدمات به ساکنان بومی و همجوار مناطق عملیاتی این شرکت به عنوان اعضای موقت شناسایی و گسترش دهد.

علاوه بر آن با توجه به اینکه شرکت نفت فلات قاره ایران در شش منطقه در جنوب کشور (جزیره خارگ، سیری، لاوان، بهرگان، قشم و کیش) مشغول به فعالیت است اقدام آینده این شرکت، تشکیل کمیته‌های فرعی مسئولیت‌های اجتماعی در مناطق یادشده است.

ساختار مسئولیت‌های اجتماعی شرکت نفت فلات قاره ایران
مهمترین اقدامات شرکت در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و تاثیر آن بر محیط زیست و ساکنان بومی همجوار شرکت در سال 1398
مهمترین اقدامات شرکت در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و تاثیر آن بر محیط زیست و ساکنان بومی همجوار شرکت در سال 1398

مسئولیت‌های اجتماعی در اجرای پروژه‌های نفت، گاز و انرژی CSR را می‌توان شاخصی ارزشمند در راستای کاهش پیامدها و صدمات زیست محیطی، اقلیمی و اجتماعی ناشی از اجرای پروژه‌های نفت و گاز و انرژی بر محیط‌های طبیعی و جوامع محلی دانست در حالی که این قبیل پروژه‌های با مصرف منابع موجود در محیط زیست محلی و ایجاد تغییر در فرهنگ و سبک و روش زندگی مردم محلی و بومی در صورتی که به مسئله مهم مسئولیت اجتماعی نگاهی مستمر و پایدار نداشته باشند می‌توانند تهدیدی به حساب آمده و با ایجاد رشد نامتوازن فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی زمینه‌ساز بحران‌های اجتماعی در محیط محلی را فراهم نموده و در نهایت منجر به تهدید ادامه بقای صنعت در آن محیط و خارج شدن از شرایط صرفه اقتصادی صنعت را فراهم آورد.

حوزه فعالیت‌های شرکت نفت فلات قاره به دلیل شرایط ویژه مجاورت با برخی از شهرستان‌ها و روستاهای همجوار دارای محرومیت اقتصادی و بیکاری شدید و سایر آسیب‌های اجتماعی موجود در این نواحی مسئولیت سنگینی بر دوش دارد، بنابراین از دیرباز مدیریت این شرکت در ستاد و مناطق با نگاهی مبنی بر تعامل و همیاری، وظایف و مسئولیت‌های خویش را در حد توان به مرحله اجرا در آورده است.

در زیر بر حسب نوع ارائه خدمات برخی از اقدامات صورت پذیرفته در سال 1398 ارایه می‌شود:

ارائه خدمات در حیطه عمرانی و تعمیراتی

ارائه کمک با تجهیزات و ماشین‌آلات شرکتی به اهالی روستا‌ها و بخش‌های مجاور در زمان بروز بحران‌ها و حوادث طبیعی از قبیل سیل و آتش‌سوزی؛ کمک به اهالی یا ارگان‌های مجاور در زمینه بازسازی جزئی تعمیراتی در شرایط خاص از قبیل کمک به بازسازی مدرسه. از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه می‌توان کمک به به‌سازی مدارس در روستای امام حسن منطقه بهرگان، لاوان و همچنین منطقه سیری اشاره کرد. کمک به به‌سازی مسیرهای تردد جاده‌ای در روستاهای مناطق همجوار نیز یکی از اقدامات شرکت نفت فلات قاره در مناطق عملیاتی است.

ارائه خدمات در حیطه عمرانی و تعمیراتی
اعزام گروه بسیج پزشکی
اعزام گروه بسیج پزشکی

توجه به سلامت جسمی و روحی ساکنان همجوار در مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران همواره یکی از دغدغه‌های اساسی این شرکت بوده به طوری که با موافقت و هماهنگی‌های به عمل آمده چهارمین دوره خدمت‌رسانی به هموطنان در مناطق محروم با مساعدت مدیر‌عامل و مدیر منابع انسانی و رئیس منطقه بهرگان به همت واحد روابط کار و مددکاری اجتماعی در قالب تیم بسیج پزشکی در روستاهای هجوار منطقه عملیاتی بهرگان انجام شده است. اعزام این گروه پزشکی با تخصص‌های جراح مغز و اعصاب، قلب، اطفال، زنان، نورولوژیست، چشم­پزشک، ارتوپد، داروساز، دندانپزشک، روانپزشک، دکتر عمومی، فیزیوتراپ، طب سنتی، با اسکن کف پا همراه تست تراکم استخوان و ویزیت جهت بیماران بدحال و بستری شده در منزل، مشاوره روانشناسی، انجام کارگاه‌های آموزشی در محیط‌های عمومی، ارائه داروهای رایگان با داروخانه سیار و سه کانکس سیار دندانپزشکی با تجهیزات کامل به مدت پنج روز در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شرکت در قبال بومیان همجوار در منطقه عملیاتی بهرگان را به انجام رسانده است.

خدمت‌رسانی تیم بسیج پزشکی با حضور 30 نفر از پزشکان با تخصص‌های گوناگون به صورت هماهنگ و منظم و کاملا رایگان انجام و با استقبال پرشور مردم و مسئولین محلی (شورا، بخشدار، امام جمعه، مسئولین سپاه و ...) انجام شد و تاثیر آن بر سلامت جسمی و روحی ساکنان کاملا آشکار بوده به طوری که اهالی بومی خواستار تداوم اینگونه خدمات با ارائه تخصص‌های دیگر نیز بوده‌اند.

گفتنی است، در چهار دوره فعالیت بسیج مجموع بیش از 3 هزار نفر از بیماران نیازمند روستای امام حسن (ع) در منطقه بهرگان و دهکده لاوان ویزیت شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

حفظ و نگهداشت محیط زیست

یکی از مهمترین مسئولیت‌های اجتماعی شرکت نفت فلات قاره در مناطق عملیاتی رعایت استانداردهای زیست محیطی است. ایمن‌سازی به منظور پیشگیری از نشت گازها در هوا و رصد مداوم میزان دقیق آلاینده‌های صنعتی به منظور پیشگیری از افزایش آنها در راستای حفظ هوای پاک و سلامت عمومی کارکنان و ساکنان بومی همواره مورد تاکید مسئولان شرکت نفت فلات قاره در مناطق عملیاتی بوده و همواره برنامه‌ریزی‌های دقیقی جهت رصد هر یک از موارد مطرح شده انجام می‌گردد. در ادامه به برخی دیگر از اقدامات صورت گرفته در این حوزه اشاره می‌شود:

1- عقد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت نفت فلات قاره با سازمان محیط زیست در جهت حفظ و صیانت از حیاط وحش آهوان در منطقه خارگ و سیری

2-استقرار سیستم مدیریتی، بهداشت و محیط زیست (IMS) و دریافت گواهینامه بر اساس آخرین و به‌روزترین استانداردها   ISO 9001، ISO14001، OHSAS18001.

3-مقابله با آلودگی‌های نفتی و انعکاس گزارش‌های مربوطه به مبادی ذیصلاح و مشارکت، تعامل و همکاری با کارشناسان محترم اداره محیط زیست.

4-ایجاد و نگهداری فضای سبز در وسعت بیش از 25 هزار مترمربع در هر یک از مناطق خارگ، سیری، بهرگان، لاوان.

5- ارتقاء راندمان تصفیه خانه پساب بهداشتی با تکنولوژی جدید به منظور استفاده از پساب تصفیه شده جهت آبیاری فضای سبز و.....

6-تامین علوفه مورد نیاز آهوان در منطقه خارگ و سیری به میزان بیش از 20 تن 

7-کاشت نهال سالانه به تعداد بیش از 5000 اصله جهت توسعه محیط زیست و پوشش گیاهی

8- پاکسازی محوطه‌های سواحل مناطق به صورت دوره‌ای

حفظ و نگهداشت محیط زیست
ارائه خدمات امور مسافرت و ترابری اعم از هوایی، دریایی و زمینی
ارائه خدمات امور مسافرت و ترابری اعم از هوایی، دریایی و زمینی

نیاز و ضرورت به جابجایی مستمر کارکنان شاغل در منطقه و سکوهای نفتی با توجه به شرایط و ماهیت  کار اقماری، موجب افزایش زیر‌ساخت‌های ترابری هوایی و دریای بوسیله شرکت نفت در مناطق عملیاتی شده که این امر باعث افزایش دسترسی ساکنان بومی و ارگان‌های مختلف مستقر در مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره به هواپیما، شناور و بالگرد شده است. برخی از خدمات ارائه شده در حوزه امور مسافرت به شرح جدول زیر است:

جدول شماره 2: خدمات ارائه شده در حوزه امور مسافرت و ترابری اهالی بومی و همجوار مناطق عملیاتی

ردیف

نوع خدمات

تعداد

1

هواپیما

700

2

شناور

70

3

بالگرد

21

4

جمع کل

791

تامین آب و برق مصرفی اهالی بومی همجوار مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره

یکی از مهم‌ترین خدماتی که در حال حاضر در جهت مسئولیت اجتماعی شرکت در مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره به ساکنان بومی همجوار و ارگان‌ها و نهادهای غیر از شرکت نفت فلات قاره ارائه می‌گردد، تأمین و توزیع آب شیرین و برق مورد نیاز است. معضل کمبود شدید آب در برخی از مناطق به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص آن قابل انکار نیست، با توجه به اینکه در دهه‌های 50 و 60 تنها راه تأمین آب چاه‌های زیرزمینی بوده است، اما پس از مدتی و به مرور زمان حلقه‌های چاه به واسطه شوری غیرقابل استفاده و شرب بوده‌اند، شرکت نفت فلات قاره در پروژه‌ای ستودنی به تصفیه و شیرین سازی آب دریا پرداخت و به این ترتیب یکی از بزرگترین مشکلات مناطق که تامین آب بوده را تا حدود زیادی حل نموده است. در ادامه جدول ارائه خدمات در مناطق به تفکیک بیان شده است.

جدول شماره 4: اراثه خدمات رایگان در قالب برق و آب مصرفی به ساکنان بومی همجوار در سال 1398

ردیف

نوع خدمات

مناطق عملیاتی

لاوان

سیری

خارگ

قشم

1

تامین آب مصرفی

62052 متر مکعب

109684متر مکعب

-

47770 متر مکعب

2

تامین برق مصرفی

11،879،071 کیو وات ساعت

2،655،210 کیلو وات ساعت

80،000 کیلو وات ساعت

-

تامین آب و برق مصرفی اهالی بومی همجوار مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره
جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

عمده‌ترین خدمات ارائه شده  شرکت به طور خلاصه عبارتند از:

  • تامین آب و برق مصرفی برخی از ساکنان بومی، نهادها و ارگان‌های همجوار.
  • کمک به ساخت و تعمیر و نوسازی: مساجد، مقبره شهدای گمنام، مدرسه، درمانگاه، خانه بهداشت و...
  • ارائه خدمات ایمنی و آتش‌نشانی در حوادث غیر مترقبه و بلایای طبیعی.
  • امداد‌رسانی فوری به کشتی‌ها و قایق‌های سانحه دیده در دریا.
  • ارائه خدمات درمانی، بهداشتی، دندانپزشکی و... به ساکنان.
  • اعزام بیماران اورژانسی با استفاده از بالگرد، شناور و... به مراکز مجهز درمانی.
  • در اختیار گذاشتن کمپ و رستوران مناطق برای ساکنان بومی، نهاد‌ها و ارگان‌ها، کاروان‌های راهیان نور، مراسم فرهنگی و مذهبی، برپایی ایستگاه‌های صلواتی.
  • خرید و تامین برخی از اقلام و کالاهای مورد نیاز مردم و سایر ارگان‌ها.

 

خدمات ارائه شده تاثیرات شگرفی در زندگی جاری ساکنان همجوار شرکت داشته و منجر به توسعه فرهنگی و اجتماعی در مناطق محروم، افزایش کیفیت زندگی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و کمک به سلامت جسمی و روحی ساکنان بومی و همجوار داشته است.

مسلماً آنچه که مشهود است هیچ شرکتی به طور کامل نتوانسته است تعهدات مربوط به شرکت در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی را اجرا نماید و شرکت نفت فلات قاره هم مستثنی از این قضیه نیست و در این راه کاستی‌ها و نقص‌های فراوانی دارد، چرا که پرداختن به انتظارات و دغدغه‌ها و رفع کامل نیازهای مربوطه کاری سترگ است و برآورده نمودن آن نیازمند همراهی و همگامی همه ارگان‌ها در عمل به تعهدات مسئولانه است. بنابراین امیدواریم بتوانیم در برنامه‌ریزی آینده و شناسایی نیازهای جوامع محلی گام‌های مهمی در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی برداشته شود.

تماس با شرکت نفت فلات قاره ایران 02123942000