En چهار شنبه 6 مهر 1401
پورتال شرکت نفت فلات قاره ایران

اخبار و رویداد

ساخت و نصب سازه چراغ دریایی چاه‌های سکوی نوروز در منطقه بهرگان

۱۴۰۱/۰۶/۱۹ ۱۴:۱۷

ساخت و نصب سازه چراغ دریایی چاه‌های 5، 6، 7 و 8 سکوی نوروز با استفاده از امکانات موجود منطقه و همیت، توان علمی و دانش فنی مسئولان و مهندسان جوان این سکو انجام شد.  

ساخت و نصب سازه چراغ دریایی چاه‌های سکوی نوروز در منطقه بهرگان
ساخت و نصب سازه چراغ دریایی چاه‌های سکوی نوروز در منطقه بهرگان
به گزارش روابط عمومی منطقه بهرگان، جاکت چاه‌های 5 و 6 و 7 و 8 در اثر جنگ تحمیلی متحمل خسارات فراوانی شده و تنها سه عدد از پایه‌ها باقی مانده بود که در شرایط جزر حدود نیم متر از آب بیرون می‌آمد و شرایط بسیار مخاطره‌آمیزی را برای شناورهای پشتیبان سکو و سایر شناور‌های عبوری و مسافری ایجاد می‌کرد.

در سال‌های گذشته در موارد متعددی به صورت‌های مختلف چراغ دریایی بر روی پایه‌ها نصب می‌شد اما در شرایط نامساعد جوی چراغ‌ها از محل جدا می‌شدند که در این رابطه دو مورد حادثه نیز برای شناورها در اثر برخورد با این پایه‌ها ایجاد شده بود.

طرح پیشنهادی از سوی مسئولین و مهندسین تعمیرات سکو به واحد بازرسی فنی منطقه جهت ساخت یک سازه چراغ هشدار دریایی ایمن ارائه شد و سازه یادشده پس از تائید مسئولین بازرسی فنی، توسط همکاران پرتلاش و خستگی‌ناپذیر کارگاه مکانیک منطقه ساخته و به سکو نیز انتقال یافت. 

 شناور Provider-1 منطقه خارگ که در تاریخ 12 شهریور برای عملیات دیگر با موضوعیت بررسی وضعیت نشتی چاه‌های آسیب‌دیده 5، 6 در بستر دریا در میدان نوروز حضور یافته بود، پس از پایان اجرای این عملیات و پیش از عزیمت مجدد به منطقه خارگ، پیشنهاد اجرای نصب سازه چراغ دریایی در این بازه زمانی که با بررسی همه‌جانبه از سوی مسئولین سکوی نوروز صورت گرفته بود، به مسئولین تیم تعمیرات زیر آب منطقه خارگ و مسئولین منطقه بهرگان ارائه شد.

با توجه به محدودیت زمانی شرایط جوی جهت  انجام اجرای عملیات در موقعیت خطرزا،  طرح تئوری پروسه اجرای نصب این سازه  با برگزاری جلسات هماهنگی با همه تیم‌های عملیاتی منطقه و سرپرست غواصان منطقه خارگ با فوریت توسط مسئولین سکوی نوروز انجام و پس از کسب مجوزهای لازم از مسئولین منطقه و مسئولین تعمیرات زیر آب خارگ، در روز یکشنبه 13 شهریور، شرایط حضور شناور Provider-1 در موقعیت مناسب جوی و پهلوگیری ایمن شناور مهتاب در کنار پایه‌های جاکت سوخته شده مهیا شد و سپس عملیات نصب سازه پیش‌ساخته با وزنی حدود 1.4 تن با غلاف آندی و ارتفاع مجموع 7 متر با محوریت تیم عملیاتی سکو و تیم غواصی شناور Provider-1 ، همچنین کارکنان شناور مهتاب، بر روی پایه مدنظر با موفقیت کامل انجام شد.

اجرای این پروژه که از آغاز تا پایان به مدت شش ماه به طول انجامید، به منظور ایمن‌سازی موقت جاکت چاه‌های سوخته 5 و 6 و 7 و 8، پیشگیری از تکرار وقوع حوادث دریایی در این میدان، جلوگیری از طرح دعاوی حقوقی از شرکت نفت فلات قاره ایران، همچنین صرفه‌جویی ریالی و ارزی چند میلیون یورویی جهت جلوگیری از برون‌سپاری صورت گرفت.

در پایان مدیریت منطقه، مسئولین تعمیرات زیر آب منطقه خارگ، مسئولین بازرس فنی، مسئولین کارگاه مرکزی، مسئولین عملیات دریایی و مسئولین مخابرات منطقه با برنامه‌ربزی مطلوب در اجرای این عملیات موفق و مهم نقش بسزایی داشتند.

نظرات

پیام شما با موفقیت ثبت شد
تماس با شرکت نفت فلات قاره ایران 02123942000