En پنج شنبه 11 خرداد 1402
پورتال شرکت نفت فلات قاره ایران

تعهد شرکت نفت فلات قاره ایران به حفظ محیط زیست

پیشگام در حفظ محیط زیست و عمل به تعهدات زیست محیطی

شرکت نفت فلات قاره ایران یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران است که در زمینه اکتشاف، توسعه، تولید نفت‌خام، گاز طبیعی، همچنین حمل‌و‌نقل و انتقال نفت‌خام، گاز و فرآورده‌ها به مخازن و بنادر مربوط و بارگیری در محدوده خلیج فارس و دریای عمان در حوزه‌های نفتی و گازی ساحلی و فراساحلی و نیز استقرار و تمرکز عملیات در مناطق خارگ، لاوان، سیری، بهرگان، کیش و قشم فعالیت می‌نماید.

این شرکت با آگاهی از ریسک‌های ایمنی، بهداشت و محیط زیست صنعت نفت و ماهیت آلایندگی این صنعت در آب‌های بین المللی و حوزه مشترک با سایر کشورهای همسایه، همواره با درک نیاز ذینفعان و صیانت از تولید به ایجاد محیطی ایمن و حفاظت از جان انسان و حمایت از محیط زیست و توسعه پایدار و تحقق مسئولیت‌های اجتماعی در راستای سیاست‌ها و اهداف شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت تاکید دارد و خود را متعهد می‌داند و خط‌مشی نظام مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست خود را  بر اساس استاندارد HSE-MS مطابق با OGP به شرح زیر بیان می‌دارد.

پیشگام در حفظ محیط زیست و عمل به تعهدات زیست محیطی
تعهد به رعایت قوانین و مقررات ایمنی، بهداشت حرفه‌ای و زیست محیطی
تعهد به رعایت قوانین و مقررات ایمنی، بهداشت حرفه‌ای و زیست محیطی

تعهد به رعایت قوانین و مقررات ایمنی، بهداشت حرفه‌ای و زیست محیطی مراجع بین‌المللی، ملی و وزارت نفت و سایر قوانین پذیرفته شده و همچنین اجرای تعهدات  قراردادی آن با تاکید بر شمول توسعه آتی میادین نفت و گاز.

تعهد به حفظ سلامت کارکنان و پیشگیری از رخداد حوادث و کنترل مخاطرات و ارتقاء سطح بهداشت صنعتی.

تعهد به پیشگیری از آلودگی محیط زیست و کنترل آلاینده‌های هوا، آب و خاک در سطوح ملی و بین‌المللی.

اولویت دادن وی‍ژه به مشتریان به منظور افزایش رضایت‌مندی ایشان با تاکید بر اصل‌مشتری مداری با همکاری کلیه مناطق عملیاتی.

شناسایی، ارزیابی و مدیریت ریسک فرآیندها، فعالیت‌ها و طرح‌های جدید و توسعه‌ای سازمان با مشارکت کارکنان و پیمانکاران در جهت کاهش مخاطرات شغلی، جنبه‌های زیست محیطی، حفظ استمرار تولید و آمادگی لازم در شرایط اضطراری و بحران.

توسعه و استفاده بهینه منابع انسانی به عنوان اصلی ترین شریک تجاری شرکت با هدف ارتقاء سطح دانش، فرهنگ و مهارت‌های عمومی و تخصصی ایشان از طریق آموزش مستمر، ارتقاء سطح مهارت و آگاهی کارکنان و حمایت از تحقیقات کاربردی و ایده‌های نو.

مشارکت پیشگامانه با سازمان‌ها و نهادهای ذیربط و مجموعه ذینفعان در ارتقاء و بهبود عملکرد بهداشت، ایمنی و محیط زیست و تحقق مسئولیت‌های اجتماعی.

الزام پیمانکاران و تامین‌کنندگان به رعایت الزامات قانونی و مقررات HSE  و ارتقاء و توسعه توانمندی آنان.

توسعه رویکرد HSE در مدیریت بهینه تجهیزات و تاسیسات در حوزه صنایع ساحلی و فراساحلی و حفاظت از سرمایه‌های سازمان و پیشگیری از رخداد حوادث و کاهش خسارات.

ترویج و توسعه فرهنگ و آموزش ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی برای کلیه کارکنان اعم از رسمی یا پیمانکاری و ارتقاء سطح مهارت و آگاهی و جلب مشارکت مؤثر و فعال آنان در برنامه‌ها و فعالیت‌های HSE شرکت و ایجاد ارتباطات مناسب درون سازمانی و برون سازمانی.

مدیریت شرکت نفت فلات قاره ایران با اطمینان از درک خط‌مشی توسط کلیه کارکنان و تعیین اهداف، نظام مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت را به صورت دوره‌ای از نظر اثربخشی، پیشگیری از حوادث و آسیب‌های شغلی و آلودگی محیط زیست و بهبود مستمر بررسی نموده و اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه لازم را به عمل می‌آورد. ما معتقدیم که با تلاش روزافزون خود و ارتقاء و نهادینه‌سازی فرهنگ ایمنی، بهداشت و محیط زیست می‌توانیم در مسیر بهبود مستمر و توسعه پایدار گام برداریم.

فعالیت‌های زیست‌محیطی

شرکت نفت فلات قاره ایران ‌خود را متعهد به انطباق فعالیت‌های تولید نفت با کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های زیست محیطی بین‌‌المللی، تولید صیانتی از ذخایر نفت و گاز کشور، افزایش ضریب برداشت، بهینه‌سازی روش‌های بهره‌برداری و جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت می‌داند و در سال‌های فعالیت، تلاش‌های ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده است. کاهش میزان پساب‌های خروجی به میزان 15 PPM بر اساس پروتکل کویت، همچنین راه‌اندازی پروژه‌های عظیم جمع‌آوری گازهای همراه میادین مناطق خارگ و بهرگان و سیری از اقدامات ارزشمند این شرکت در این خصوص است. با بهره‌برداری از پروژه‌ NGL سیری با ظرفیت 140 میلیون فوت مکعب در روز، به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های زیست محیطی صنعت نفت کشور، علاوه بر جمع‌آوری و جلوگیری از سوزانده شدن گازهای همراه نفت میادین شرکت نفت فلات قاره ایران و انتشار چندین هزار تن آلاینده در خلیج فارس، محصولات متنوع گازی شامل پروپان، بوتان، پنتان و همچنین میعانات گازی با ارزش اقتصادی میلیون‌ها دلار تولید می‌شود.

همچنین از سال 1385 تاکنون سوخت مصرفی نیروگاه برق کیش به میزان 25 میلیون فوت مکعب در روز، توسط منطقه عملیاتی کیش و از طریق گازهای همراه میادین منطقه سیری تامین شده است. این اقدام علاوه بر جلوگیری از سوزاندن میلیاردها فوت مکعب گاز و آلودگی محیط زیست، باعث صرفه‌جویی مصرف سالانه بیش از 266 میلیون لیتر گازوییل در این جزیره شده و نقش بسزایی در رونق و شکوفایی این جزیره مرجانی خلیج فارس ایفا نموده است. همچنین، حجم گاز تحویلی شرکت نفت فلات قاره ایران به پتروشیمی خارگ نیز بیش از 140 میلیون فوت مکعب در روز است که این گاز نیز به محصولات با ارزش تبدیل می‌گردد.

فعالیت‌های زیست‌محیطی

تماس با شرکت نفت فلات قاره ایران 02123942000